Strona główna Koty Koty syberyjskie Kot syberyjski – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie

Kot syberyjski – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie

2359
3
kot-syberyjski-3

Kot syberyjski – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie

Pod względem popularności wciąż daleko mu do takich „gwiazd” kociej rodziny, jak kot brytyjski, Maine Coon czy kot perski. Mimo to bohater naszego artykułu bardzo szybko zdobywa sobie zwolenników, co nie może dziwić, gdy przyjrzyjmy się tej rasie nieco bliżej. Kot syberyjski, bo o nim mowa, wydaje się być wręcz idealnym kandydatem na rodzinnego pieszczocha. Co musisz o nim wiedzieć? Dlaczego warto się nim zainteresować? Jakie są jego najważniejsze cechy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym obszernym artykule.

Skąd właściwie wziął się kot syberyjski?

kot syberyjski - pochodzenie
kot syberyjski – pochodzenie

Kot syberyjski jest stosunkowo młodą rasą, ponieważ Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) uznała ją dopiero w 1998 roku. Wiadomo natomiast, że dzicy przodkowie, od których się wywodzi, zamieszkują tereny Syberii od wieków. Tak, zamieszkują, ponieważ koty syberyjskie wciąż w dużej liczbie żyją na wolności.

Surowy syberyjski klimat ukształtował tę rasę, która charakteryzuje się masywną, umięśnioną budową ciała, z krótkimi i krępymi łapami. Wizytówką „syberyjczyka” jest bujne, gęste owłosienie, które szczelnie pokrywa wszystkie fragmenty jego ciała, włącznie z uszami, przestrzeniami między palcami oraz efektownym ogonem.

Co ciekawe, pierwsze koty syberyjskie zaczęły trafiać do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych dopiero w latach 90. XX wieku – wcześniej takie migracje były niemożliwe z przyczyn politycznych (zimna wojna). Z tego też wynika wciąż dość niska świadomość na temat istnienia tej pięknej rasy, co na szczęście szybko się zmienia.

Warto wiedzieć

Kot syberyjski został sprowadzony do Polski w końcu lat 80. XX wieku. Pierwsza oficjalna hodowla została założona w 1989 roku.

Kot syberyjski – cena

Ile kosztuje kot syberyjski? To standardowe pytanie zadawane sobie przez osoby zainteresowane zakupem przedstawiciela rasy. Z uwagi na wciąż ograniczoną liczbę hodowli i stosunkowo małą popularność „syberyjczyka” ceny kociąt utrzymują się na dość wysokim poziomie, szczególnie w porównaniu z modnymi rasami, jak chociażby kot brytyjski.

Cena kota syberyjskiego w Polsce waha się od około 2000 złotych do nawet 5000 złotych. Wszystko zależy od renomy hodowli oraz płci danego osobnika (tradycyjnie nieco tańsze są kotki). Można natomiast przyjąć, że szukając pupila „na kolanka”, czyli z obowiązkiem sterylizacji, zapłacimy za niego około 3000 złotych.

Kot syberyjski – hodowla

kot-syberyjski-hodowla
koty syberyjskie

W Polsce działa przynajmniej kilkanaście zarejestrowanych hodowli kota syberyjskiego – większość z nich jest zrzeszona w Felis Polonia, największej federacji felinologicznej w naszym kraju. To sprawdzone miejsca, w których można kupić kota syberyjskiego, choć oczywiście trzeba się liczyć z wyższą ceną niż u tzw. pseudohodowców.

Ci ostatni coraz mocniej interesują się kotami syberyjskimi, dostrzegając w tej rasie świetną okazję do szybkiego zarobku. Trzeba więc bardzo uważać na podejrzanie tanie oferty sprzedaży, od których dosłownie zaczyna się roić na portalach typu OLX. Zakup kota „bez rodowodu”, czyli de facto w typie rasy, a nie rasowego, to duże ryzyko, a przy tym przykładanie ręki do procederu produkowania zwierząt na handel.

Kot syberyjski – charakter

Fantastyczne usposobienie kota syberyjskiego jest głównym powodem, dla którego warto rozważyć jego zakup – szczególnie, jeśli w domu są dzieci. Przedstawiciele tej rasy bez problemu dogadują się młodszymi domownikami, choć z uwagi na nieco dziką naturę nie powinny być zostawiane sam na sam z maluchami.

Charakter kota syberyjskiego ma w sobie coś z Maine Coona. Są to zwierzęta bardzo oddane właścicielowi, mocno przywiązujące się do swojej rodziny, a także błyskawicznie adaptujące się w nowym środowisku. Nie mają tendencji do niszczenia wyposażenia domu (o ile zapewnimy solidny drapak i zabawki, najlepiej umożliwiające wspinaczkę). Uwielbiają pieszczoty i same się o nie dopominają, przy czym nie są natrętne – jeśli nie zareagujesz, to kot bez problemu poszuka sobie innego zajęcia.

Trzeba natomiast pamiętać, że koty syberyjskie są bardzo aktywne. Potrzebują dużej dawki ruchu oraz stymulacji ze strony pozostałych domowników. Musisz więc znaleźć czas, aby się z nim pobawić, a także pozwolić mu na eksplorowanie mieszkania. W sezonie wiosenno-letnim wskazane jest umożliwienie kotu wychodzenia na zabezpieczony balkon.

Kot syberyjski nie jest natomiast dobrym wyborem dla osób, które całe dnie spędzają poza domem oraz często wyjeżdżają. Źle znosi samotność, potrafi wtedy głośno „płakać”, co nie spodoba się sąsiadom.

Kot syberyjski – wielkość

„Syberyjczyk” wygląda na znacznie większego, niż jest w rzeczywistości. FIFe klasyfikuje tę rasę, jako średnią. Wrażenie dużych rozmiarów kota potęguje oczywiście jego bujna sierść, jednak okazuje się, że wielkość kota syberyjskiego nie odstaje wcale mocno od przeciętnej, a już na pewno w porównaniu z takim olbrzymem, jak Maine Coon.

Kot syberyjski – waga

kot syberyjski -waga
kot syberyjski -waga

Waga kota syberyjskiego wcale nie jest tak duża, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Kocury osiągają masę ciała w przedziale od 8 do 10 kilogramów. Kotki są wyraźnie lżejsze – ważą około 6 kilogramów. Oczywiście mówimy tutaj o prawidłowej masie ciała, z której utrzymaniem „syberyjczyki” miewają niestety problemy. Wina zawsze leży po stronie właściciela, który przekarmia pupila i folguje jego łakomstwu. Tymczasem zdrowa, zbilansowana dieta jest warunkiem niedopuszczenia do otyłości u kota – największego zagrożenia zdrowotnego u mruczków.

Ile żyją koty syberyjskie?

Długość życia kota syberyjskiego przeciętnie szacuje się na 12 do 13 lat. Jest to jednak umowna granica, ponieważ spotyka się zarówno znacznie starsze osobniki, jak i przypadki kotów, które przeszły przez tęczowy most stanowczo zbyt wcześnie.

Warto przy tym zaznaczyć, że kot syberyjski jest rasą bardzo odporną na choroby. Stąd wniosek, że kluczowy wpływ na długość życia swojego pupila ma właściciel, który w pierwszej kolejności powinien zadbać o prawidłową dietę kota oraz zapewnić mu wymaganą dawkę ruchu.

Kot syberyjski – żywienie

W żywieniu kota syberyjskiego zdecydowanie najlepiej sprawdza się dieta BARF, czyli oparta na świeżym mięsie (np. drobiowym i wołowym). Okazjonalnie można włączyć do niej podroby (wątróbka) oraz jogurt naturalny, jajko kurze czy biały ser. Wiadomo natomiast, że taka dieta jest dość kosztowna oraz kłopotliwa z punktu widzenia właściciela.

Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby serwować pupilowi gotową karmę – suchą lub mokrą. Zwracamy natomiast uwagę, aby był to produkt dobrej jakości, zawierający dużo mięsa, ale mało zbóż. Karma musi być zasobna w niezbędną w kociej diecie taurynę, białko zwierzęce i tłuszcze. Powinna być też uboga w węglowodany, od których kot szybko przybiera na wadze. Jedzenie dla kota syberyjskiego warto dobrać na podstawie informacji przekazanych przez hodowcę lub skonsultować to z weterynarzem.

Kot syberyjski – pielęgnacja

kot syberyjski – pielegnacja

W zgodnej opinii właścicieli pielęgnacja kota syberyjskiego jest dość czasochłonna. Przede wszystkim obejmuje częste czesanie włosów, co zapobiega nie tylko brudzeniu się podłogi, ale także powstawaniu kul włosowych w układzie pokarmowym zwierzęcia. Poza czesaniem (w okresie linienia codziennym) trzeba też regularnie przycinać kotu pazurki oraz przemywać zaropiałe oczy.

Kolory kotów syberyjskich

Przedstawiciele tej rasy występują w wielu wariantach umaszczenia. Spotykane kolory kotów syberyjskich to:

  • czarny,
  • niebieski,
  • rudy,
  • kremowy,
  • czarny szylkretowy,
  • niebieski szylkretowy.

Dopuszczalne są również białe elementy umaszczenia, głównie na klatce piersiowej oraz łapach.

Kot syberyjski – opinie

Opinie o kocie syberyjskim w przeważającej większości są pozytywne. Właściciele bardzo cenią sobie ich przyjazne usposobienie, oddanie oraz fakt, iż „syberyjczyki” są zaliczane do grupy kotów wskazanych dla alergika (w ich ślinie znajduje się stosunkowo niewiele uczulającego białka). Jeśli natomiast chodzi o wady, to główną stanowi uciążliwa pielęgnacja.

Czy po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że kot syberyjski jest idealnym wyborem dla Ciebie? Sprawdź pozostałe poradniki na naszym portalu i dowiedz się więcej o tej rasie!

Nasze Zwierzaki

3 KOMENTARZE

  1. Od jakiegoś czasu mamy kota syberyjskiego. Okazał się być rodzinnym pieszczochem i z tego względu zdecydowanie się na niego oceniamy jako strzał w dziesiątkę. Jak ktoś szuka kota, który lubi towarzystwo ludzi, syberyjczyk będzie dobrym wyborem.

  2. Pozostaje mi zgodzić się z Megi93. Pod względem pozytywnego nastawienia do ludzi, to z tych popularniejszych ras kotów „syberyjczyk” ustępuje może jedynie majkunowi, ale to też zależy od konkretnego mruczka. W każdym razie – dla domu z dziećmi idealna opcja.

    • Pełna zgoda! W przypadku, gdy ktoś ma dzieci w domu, a jednocześnie chciałby pod swój dach przygarnąć jakiegoś kota, to zdecydowanie się na „syberyjczyka” będzie na pewno dobrym posunięciem. Przerabiałem ten układ, więc wiem co mówię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zabezpieczenie: 4 × 1 =