Kot syberyjski – opinie. Sprawdź zalety i wady tej rasy
Większość osób przymierzających się do zakupu kota zaczyna od czytania opinii na temat wstępnie wybranych ras. To bardzo dobre podejście, ponieważ najlepiej jest zasięgnąć informacji u źródła, czyli prosto od aktualnych właścicieli. W ten sposób można się ostatecznie utwierdzić w pierwotnym wyborze lub wprost przeciwnie – dojść do wniosku, że dana rasa jednak nie jest dla nas. Opinie o kocie syberyjskim są w zdecydowanej większości pozytywne, co jednak wcale nie oznacza, że właściciele „syberyjczyków” nie dostrzegają w nich żadnych wad. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Zalety kota syberyjskiego – opinie właścicieli są zbliżone

Bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek negatywne opinie o kocie syberyjskim. Ta wciąż mało znana w naszym kraju rasa okazuje się być wręcz idealnym wyborem dla rodziny. Dlaczego? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym opisaliśmy charakter kota syberyjskiego.
Właściciele „syberyjczyków” po stronie zalet tej rasy zdecydowanie najczęściej wskazują oddanie człowiekowi. Nieprzypadkowo koty syberyjskie są często porównywane do Maine Coonów, z którymi łączy je nie tylko efektowny wygląd, ale także „psi charakter”. Pochodzące z Rosji koty nie odstępują właścicieli na krok, domagają się pieszczot, ale jednocześnie nie są natarczywe i potrafią zająć się same sobą. Na pewno nie są tak wycofane i obojętne, jak chociażby popularne w Polsce koty brytyjskie.
Ważną zaletą kotów syberyjskich jest również to, że bardzo rzadko cierpią na poważne choroby. W zasadzie jedynym schorzeniem genetycznym występującym u przedstawicieli tej rasy jest kardimiopatia przerostowa, którą można wykluczyć na etapie hodowli kota syberyjskiego. Poza tym właściciele nie zgłaszają typowych problemów zdrowotnych u swoich pupilów.
Inne zalety kotów syberyjskich, często podnoszone przez właścicieli, znajdziesz poniżej:
- Nie są niszczycielami – koty syberyjskie nie mają tendencji do niszczenia wyposażenia domu, nawet w młodym wieku. Jeśli więc obawiasz się o swoje tapicerowane meble czy zabytkowy kredens, a jednocześnie bardzo chcesz mieć kota, to „syberyjczyk” będzie odpowiednim wyborem.
- Świetnie dogadują się z dziećmi – są cierpliwe, ale też prawie zawsze gotowe do zabawy. Jeśli nie mają na to ochoty, to chowają się w bezpiecznym miejscu i nie prowokują konfliktów.
- Nie musi wychodzić z domu – koty syberyjskie pomimo swojej nieco dzikiej natury doskonale odnajdują się w domowych pieleszach. Potrafią znaleźć sobie coś do zabawy, a potrzebę ruchu realizują wskakując na podwyższenia czy wspinając się po drapaku.
- Dobry wybór dla alergików – pomimo długiej i gęstej okrywy włosowej koty syberyjskie nie są zaliczane do grona najbardziej uczulających ras. W ich ślinie znajduje się mniejsza ilość białka, które jest głównym kocim alergenem.
Co z wadami kota syberyjskiego?

Kot syberyjski, jak każda inna rasa, ma oczywiście także wady, z których warto sobie zdawać sprawę przed podjęciem decyzji o zakupie. Zacznijmy od tej najważniejszej, czyli dość uciążliwej pielęgnacji kota syberyjskiego.
Długie włosy wymagają częstego czesania, również poza okresem linienia, a „syberyjczyk” niestety bardzo tego nie lubi. O dziwo o wiele chętniej zażywa kąpieli. Pielęgnacja sierści pupila jest czasochłonna, w dodatku nie daje gwarancji, że nie będziemy co chwilę dostrzegać na podłodze pukli włosów.
Właściciele wyrażając opinie o kocie syberyjskim dość często wskazują też na jego hałaśliwość. Rzeczywiście, przedstawiciele tej rasy bardzo chętnie „śpiewają”, zwłaszcza gdy zostają same w domu. Uwaga więc na konflikty sąsiedzkie!
Inne istotne wady kotów syberyjskich, to:
- Upór – gdy kot syberyjski się na co uprze, to bardzo trudno jest go odwieść od tego pomysłu.
- Potrzeba wspinania się – jeśli nie zapewnimy kotu wysokiego drapaka, to najpewniej wykorzysta do wspinaczki domowe zasłony i firany.
Wspomnijmy też o tym, że kot syberyjski nie lubi zostawać sam, a już zwłaszcza na wiele godzin. Nie jest to więc dobry wybór dla osób, które pracują do późna i często wyjeżdżają.
- Ryby dla kotów – jakie gatunki mogą jeść? - 10 sierpnia 2023
- Dezynsekcja – sprawne rozwiązania w walce z nieproszonymi gośćmi - 5 lipca 2023
- Buldog francuski – jak dobrać odpowiednią karmę - 10 maja 2023
Przeglądam zalety kota syberyjskiego wymienione w bieżącym artykule i muszę przyznać, że jota w jotę opisują one mojego mruczka. Jak już decydować się na kota w przypadku dzieci w domu, to tylko i wyłącznie na syberyjczyka!
Jak ktoś chce mieć w domu upartego pieszczocha, który lubi wszelkie formy aktywności, to powinien bez wahania zdecydować się na przygarnięcie pod swój dach kota syberyjskiego. W innym razie lepiej poszukać mruczka wśród innych ras.
To prawda, że kot syberyjski jest dobrym wyborem dla alergika. Jako osoba uczulona na białko znajdujące się w kociej ślinie, nie doświadczam jakichś uciążliwych objawów związanych z tym, że mieszkam pod jednym dachem z kotem. Kiedyś wydawało mi się to nie do pomyślenia.
Jestem zdania, że mimo wszystko lepiej darować sobie dłuższe obcowanie z mruczkiem, mając uczulenie na białko znajdujące się w kociej ślinie. Nawet, jeżeli teraz nie odczuwasz żadnych objawów, niewykluczone że w przyszłości się one pojawią.