Kot syberyjski – charakter idealny dla rodziny?
Kot syberyjski ma w naszym kraju coraz więcej miłośników. Ta piękna rasa o długiej historii trafiła do Polski dopiero pod koniec lat 80. XX wieku. Wciąż nie jest tak popularna, jak kot perski, z którym „syberyjczyk” jest notorycznie porównywany z uwagi na fizyczne podobieństwa. To może się niedługo zmienić, również z uwagi na bardzo pożądane cechy charakteru tej rasy. Czy kot syberyjski to dobry wybór dla rodziny z dziećmi? Jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby był szczęśliwy? W naszym artykule przybliżamy charakter kota syberyjskiego.
Kocha ludzi!

Kot syberyjski jest bardzo oddany człowiekowi i mocno przywiązuje się do właściciela oraz pozostałych domowników. Potrafi okazywać uczucia, usilnie domagając się pieszczot, a nawet uparcie chodząc za swoim panem do momentu, w którym otrzyma należną mu porcję czułości. To bez wątpienia jest bardzo dobra rasa dla osób lubiących mieć bliski kontakt ze zwierzętami.
Pamiętajmy natomiast, że charakter kota syberyjskiego cechuje też silna niezależność. Pod tym względem blisko mu do szalenie popularnego w Polsce kota brytyjskiego. Należy przez to rozumieć, że „syberyjczyk” sam decyduje o tym, kiedy jest czas na bliskość z człowiekiem. Jeśli nie ma na to ochoty, to żadna siła nie zmusi go, aby potulnie leżał na kolanach. Trzeba natomiast zaznaczyć, że kot syberyjski jest dużo bardziej towarzyski niż „brytyjczyk”.
Z natury ciekawski
Charakter kota syberyjskiego ma w sobie elementy dzikości, co jest oczywiście spadkiem po przodkach przedstawicieli tej zachwycającej rasy. Mamy tutaj do czynienia z kotem leśnym, który – szczególnie w młodym wieku – nie potrafi długo usiedzieć na miejscu.
„Syberyjczyka” cechuje wrodzona ciekawskość i potrzeba eksplorowania otoczenia. Żaden właściciel nie powinien się więc dziwić, że jego mruczek poświęca całe dnie na zaglądanie w różne zakamarki, nie boi się nowości, chętnie wskazuje na szafki czy wchodzi do szuflad. Z jednej strony jest to pocieszne, ale z drugiej powinno wzmóc czujność właściciela – bardzo ważne jest, aby nie zostawiać w zasięgu kota żadnych przedmiotów, które mogą być dla niego niebezpieczne, jak np. leżące luzem noże, szklanka z gorącą herbatą czy trujące rośliny.
Szybko odnajduje się w nowym otoczeniu
Bardzo ważną zaletą charakteru kota syberyjskiego jest to, że nie ma on problemu z aklimatyzacją w nowym domu. Przyszli właściciele nie muszą się więc martwić o to, czy mruczek zaakceptuje swoją rodzinę i czy będzie przyjaźnie nastawiony w stosunku do dzieci. Warunek: kot musiał przejść socjalizację w hodowli.
Przeczytaj nasz artykuł, w którym doradzamy, jak wybrać hodowlę kota syberyjskiego.
Zaznaczmy natomiast, że kot syberyjski w swojej otwartości i ekspansywnym usposobieniu potrafi się nieźle zagalopować. Trzeba więc od razu zacząć wyznaczać mu granice. Jeśli np. nie akceptujemy wskakiwania na łóżko w sypialni, to musimy konsekwentnie zabraniać tego kotu.
Lubi aktywność fizyczną

Koty syberyjskie na pewno nie należą do grupy kanapowców. Oczywiście, że lubią spać i wylegiwać się na ciepłym grzejniku (jak wszystkie koty), ale taki tryb dość szybko je nudzi i wtedy szukają dla siebie różnych rozrywek. Najlepiej, aby były to zajęcia wymagające aktywności fizycznej, która stanowi podstawową potrzebę przedstawicieli tej rasy.
Koty syberyjskie uwielbiają się wspinać (uwaga na firany i zasłony!), wskakiwać na podwyższenia, gonić za „ofiarą”, ale na szczęście raczej nie wykazują potrzeby niszczenia wyposażenia mieszkania czy domu.
Pamiętajmy o zapewnieniu kotu dostępu do drapaka. W sezonie wiosenno-letnim wskazane jest również udostępnienie mruczkowi balkonu, oczywiście zabezpieczonego siatką. Bardzo dobrym pomysłem będzie również wyprowadzanie kota na dwór na smyczy, aby mógł pobyć w innym środowisku i zaspokoić swoją potrzebę ruchu.
Kot syberyjski i pies?

Koty syberyjskie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, o ile mają zapewnioną przestrzeń tylko dla siebie. Charakter kota syberyjskiego cechuje potrzeba niezależności, dlatego jeśli mamy psa o wyjątkowo ekspansywnym usposobieniu, to może tutaj dochodzić do konfliktów. Na szczęście „syberyjczyk” raczej nie wykazuje się agresją, co nie zmienia faktu, że przynajmniej na początkowym etapie znajomości trzeba kontrolować stosunki między zwierzętami.
Kot syberyjski dla dzieci – czy to dobry pomysł?
Tak, kot syberyjski będzie odpowiednim wyborem dla dziecka. Przedstawiciele tej rasy nawiązują bardzo dobry kontakt z najmłodszymi domownikami, potrafią nawet być opiekuńczy w stosunku do dzieci. Chętnie się z nimi bawią, ale znów trzeba podkreślić, że kot nie może być do niczego zmuszany.
Na koniec ważna wskazówka dla rodziców: nie wolno dopuścić do tego, aby „syberyjczyk” zdominował dzieci i rozstawiał je po kątach, do czego zdecydowanie jest zdolny. Tutaj kłania się to, o czym wspomnieliśmy wcześniej, czyli konieczność wyznaczania kotu granic.
- Ryby dla kotów – jakie gatunki mogą jeść? - 10 sierpnia 2023
- Dezynsekcja – sprawne rozwiązania w walce z nieproszonymi gośćmi - 5 lipca 2023
- Buldog francuski – jak dobrać odpowiednią karmę - 10 maja 2023
Jestem właścicielem kota syberyjskiego i muszę się w pełnej rozciągłości zgodzić z tezą, że kocha ludzi i jest towarzyski. Nie jest to odosobniona opinia – kilku moich znajomych również ma syberyjczyka i mają takie same odczucie w tej kwestii jak ja.
I ja również podobne odczucie w tej materii. Do tej pory byłem właścicielem kilku kotów różnych ras, ale „syberyjczyk” ewidentnie brylował pod względem towarzyskości. Polecam tę rasę wszystkim, którzy szukają kota-pieszczocha.
Przez jakiś czas miałam pod jednym dachem kota syberyjskiego i psa. Nie było absolutnie żadnych problemów z tą parką, zwierzaki w pełni się zaakceptowały i nawet polubiły. Zdarzały się nawet wspólne zabawy.
Dotychczas miałem koty różnej rasy, ale muszę przyznać, że „syberyjczyk” pod względem aktywności zdecydowanie bryluje. Wszędzie go pełno, wspina się na firanki, uwielbia spacery na smyczy po świeżym powietrzu.