Waga kota sfinksa – czy Twój mruczek nie powinien przejść na dietę?
Koty sfinksy mogą się wydawać bardzo szczupłe, a nawet chude, ale to tylko pozory spowodowane brakiem okrywy włosowej. W rzeczywistości sfinksy należą do grupy dobrze zbudowanych kotów, które charakteryzują się wyjątkowo umięśnionym ciałem. Wystarczy się dokładnie przyjrzeć, aby zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z kocim kulturystą. Czy przekłada się to również na masę mruczka? Sprawdź, jaka jest prawidłowa waga kota sfinksa.
Ile waży kot sfinks?
Wzorzec rasy jasno wskazuje na to, że kot sfinks jest mruczkiem średniej wielkości, który nie należy do masywnych przedstawicieli swojego gatunku. To dobra informacja dla przyszłych właścicieli, którzy chcą często brać pupila na ręce, trzymać go na kolanach czy pozwalać mu wskakiwać sobie na plecy (a sfinksy uwielbiają takie zabawy).
Prawidłowa waga kota sfinksa przedstawia się następująco:
- Samice – od 3 do 4 kilogramów.
- Samce – od 4 do 7 kilogramów.
Są to wartości przeciętne, a już na pewno w porównaniu z kocim olbrzymem, jakim jest Maine Coon.
Czy sfinksy mogą cierpieć na otyłość?

Prawidłowo żywione koty sfinksy raczej nie miewają problemów z utrzymaniem wzorcowej masy ciała. Są to bardzo aktywni przedstawiciele kociego gatunku, którzy nie przepadają za biernym odpoczynkiem, zawsze są skorzy do zabawy i szaleństw z właścicielem. Duża dawka ruchu pozwala im na bieżąco zużywać energię dostarczoną wraz z pożywieniem.
Nie oznacza to natomiast, że właściciele nie muszą pilnować diety swoich pupilów. Waga kota sfinksa może bardzo szybko wzrosnąć, jeśli zaczniemy mu folgować – pod tym względem wszystkie rasy wypadają dokładnie tak samo. Tendencja do tycia dotyczy przede wszystkim sfinksów, które całe dnie spędzają w samotności (to fatalnie odbija się na ich stanie psychicznym oraz sprzyja przybieraniu na wadze) oraz mają nieograniczony dostęp do jedzenia.
Problemy z wagą mogą się pojawić również u tych kotów sfinksów, które regularnie otrzymują jakieś smakołyki od właścicieli oraz są karmione produktami zawierającymi zbyt duże ilości węglowodanów (typowe dla tanich karm z marketu). Dlatego tak ważne jest, aby żywienie kota sfinksa przebiegało zgodnie z jego zapotrzebowaniem energetycznym oraz opierało się na wysokojakościowej karmie, ewentualnie diecie BARF.
Gdy kot sfinks waży za dużo
Nadwaga, a tym bardziej otyłość stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia mruczka. Dlatego każdy właściciel, który widzi, że waga kota sfinksa grubo przekracza 8 kilogramów (dorosłe kocury) lub 5 kilogramów (dorosłe kotki) powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Weterynarz zważy kota, oceni wygląd jego ciała i jeśli uzna, że rzeczywiście mamy tutaj problem z nadwagą lub otyłością, to zaproponuje odpowiednią dietę. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez zmiany karmy na taką, która zawiera mniej węglowodanów.
Na szczęście sfinks-grubasek powinien dość szybko wrócić do formy. Warto tutaj wykorzystać jego wrodzoną potrzebę ruchu i intensywnej zabawy, zapewniając mu codzienną dawkę sportu. W połączeniu z prawidłową dietą powinno to w krótkim czasie przynieść spadek masy ciała mruczka.
- Ryby dla kotów – jakie gatunki mogą jeść? - 10 sierpnia 2023
- Dezynsekcja – sprawne rozwiązania w walce z nieproszonymi gośćmi - 5 lipca 2023
- Buldog francuski – jak dobrać odpowiednią karmę - 10 maja 2023