Strona główna Koty Koty Sfinks Kolory kotów sfinks

Kolory kotów sfinks

6636
1
kot-sfinks-kolor

Kolory kotów sfinks

Rasa sfinks (kanadyjski, doński i petersburski) ma jedną kluczową cechę, która wyróżnia ją na tle innych przedstawicieli kociego gatunku. Mowa oczywiście o nagiej skórze, niemal całkowicie pozbawionej okrywy włosowej – wyczuwalny jest tylko delikatny puszek. Ciekawostką jest natomiast fakt, że istnieją różne kolory kotów sfinks. Okazuje się więc, że nie tylko sierść determinuje umaszczenie mruczka. To dobra informacja dla osób, które są zainteresowane zakupem w hodowli kota sfinksa, natomiast zależy im na tym, aby zwierzę nie było powszechnie spotykane.

Jakie wyróżniamy kolory kotów sfinks?

Możesz się spotkać z informacją, że przedstawiciele tej rasy występują we wszystkich wariantach kolorystycznych – jest ona jednak mocno nieprecyzyjna, dlatego najlepiej będzie tutaj sięgnąć do wytycznych FIFe, czyli największej organizacji felinologicznej na świecie. Według jej klasyfikacji dopuszczalne kolory kotów sfinks to:

  • czarny,
  • niebieski,
  • czekoladowy,
  • liliowy,
  • rudy,
  • kremowy,
  • szylkret czarny,
  • szylkret niebieski,
  • szylkret czekoladowy,
  • szylkret liliowy,
  • cynamonowy,
  • płowy,
  • szylkret cynamonowy,
  • szylkret płowy.

Wybór jest więc bardzo duży, choć oczywiście nie licz na to, że w jednej hodowli będą dostępne koty sfinksy we wszystkich tych wariantach kolorystycznych. Obecnie najczęściej spotykane warianty to: niebieski, liliowy, kremowy oraz wszystkie odmiany szylkretowe.

Co z kolorami oczu?

Sfinksy mają bardzo duże, wyraźnie widoczne oczy, dlatego ich barwa ma spory wpływ na ogólną prezencję kota. Kolor tęczówek bywa uzależniony od umaszczenia. Na przykład w przypadku kotów kremowych w większości przypadków oczy są niebieskie, choć spotyka się także inne warianty.

Do podstawowych kolorów oczu kota sfinksa zaliczymy: niebieskie, pomarańczowe i zielone. Zdarzają się również koty różnookie i nie jest to uznawane za wadę, a indywidualną cechę konkretnego mruczka.

Grupy wystawowe ze względu na umaszczenie

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kota sfinksa i planujesz jeździć z nim na wystawy, to musisz wiedzieć, że FIFe stosuje jeszcze podział przedstawicieli tej rasy na tzw. grupy wystawowe – wyznacznikiem jest właśnie umaszczenie. Tych grup jest łącznie pięć:

Grupa I – koty białe niebieskookie, pomarańczowookie, różnookie, zielonookie, bursmskookie, tonkijskookie, syjamskookie; koty czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe; koty agouti czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe.

Grupa II – koty łaciate czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe; koty łaciate agouti czarne, niebieskie, czekoladowe, liliowe, cynamonowe, płowe.

Grupa III – koty rude, kremowe, szylkretowe; koty agouti rude, kremowe, szylkretowe.

Grupa IV – koty łaciate rude, kremowe, szylkretowe; koty łaciate agouti rude, kremowe, szylkretowe.

Grupa V – koty point; koty tabby point; koty point z białym; koty tabby point z białym.

Jak widać jest tutaj w czym wybierać i z pewnością znajdziesz kolor kota sfinksa, który najbardziej Ci odpowiada.

Nasze Zwierzaki

1 KOMENTARZ

  1. Przyznam, że nie miałem pojęcia, że wyróżnia się tak dużo kolorów kotów sfinks. Do tej pory najczęściej spotykałem się ze sfinksami o umaszczeniu kremowym, rzadziej niebieskim i liliowym. Myślałem, że na tym koniec, a tutaj taka niespodzianka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zabezpieczenie: 57 − = 53