Strona główna Koty Koty Sfinks Ile żyją koty sfinks?

Ile żyją koty sfinks?

3604
1
ile-zyja-koty

Ile żyją koty sfinks?

Długość życia kotów sfinks jest jednym z tych zagadnień, które najbardziej interesują potencjalnych przyszłych właścicieli. Mruczki o kanadyjskim rodowodzie (nie zapominamy też o sfinksie dońskim czy petersburskim) mają tę ważną cechę, że potrafią przeżyć w dobrym zdrowiu wiele lat. Może to więc być odpowiedni wybór dla osób, które szukają towarzysza na grubo ponad dekadę. Pora na konkrety. Dowiedz się, ile żyją koty sfinksy.

Jaka jest przeciętna długość życia kotów sfinks?

mały kotek Sfinks
mały kotek Sfinks

Według różnych źródeł sfinksy średnio żyją około 14 lat. To całkiem niezły, a wręcz bardzo dobry wynik, zwłaszcza gdy zestawimy go z przedstawicielami innych popularnych w naszym kraju ras, jak chociażby kot syberyjski (w tym przypadku przeciętna długość życia wynosi 12 lat).

Oczywiście podana wyżej wartość jest czysto umowna, ponieważ znane są przypadki sfinksów, które żyły znacznie dłużej niż 14 lat. Wiele zależy tutaj od genetyki (czyli predyspozycji odziedziczonych po rodzicach), warunków bytowych zapewnionych przez właściciela, a także diety i rzetelnej opieki weterynaryjnej.

W każdym razie możemy uznać, że długość życia kotów sfinks mieści się w średniej. Warto mieć to na uwadze decydując się na posiadanie przedstawiciela tej rasy. Sfinksy nie tylko długo żyją, ale też są bardzo wymagające pod względem opieki – nie radzą sobie same, potrzebują stałej bliskości z człowiekiem, bardzo źle znoszą nawet krótką rozłąkę.

Radzimy się więc dokładnie zastanowić, czy zakup w hodowli kota sfinksa jest dobrym pomysłem. Szczególnie bierzemy tutaj pod uwagę sytuację, w której właścicielem sfinksa zostaje osoba starsza. Pamiętajmy, że te mruczki niezwykle silnie przywiązują się do człowieka, wcale nie do miejsca (dlatego śmiało można z nimi podróżować). Śmierć właściciela byłaby katastrofą dla sfinksa, stąd rekomendujemy rozważne podjęcie decyzji o zakupie.

Jak dbać o mruczka, aby zapewnić mu długie życie?

Podstawą jest oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta. Żywienie kota sfinksa ma kluczowy wpływ na jego kondycję fizyczną. Należy wybierać karmę o obniżonej zawartości węglowodanów, natomiast podwyższonej białka oraz wzbogaconej witaminami i niezbędną kotom tauryną – tę ostatnią można również suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Kolejną ważną kwestią jest chronienie kota przed niskimi temperaturami, przewianiem, czyli generalnie przed wychłodzeniem organizmu. Pamiętajmy, że przedstawiciele tej rasy są pozbawieni naturalnej warstwy izolacyjnej, stąd bardzo łatwo się przeziębiają. Z tego powodu zalecane jest stosowanie ubranek dla kota sfinksa – na przykład ciepłych sweterków czy koszul.

Sfinks absolutnie nie może być kotem wychodzącym. Nie poradzi sobie na zewnątrz bez człowieka, prawdopodobnie by się zgubił lub padł ofiarą innych zwierząt, a w najlepszym przypadku „tylko” przeziębił. Jeśli chcesz zapewnić mruczkowi odrobinę ruchu na świeżym powietrzu, to w grę wchodzą tylko wspólne spacery.

Na koniec najważniejsza rada. Cały czas podkreślamy, jak wielkie są potrzeby socjalizacyjne kotów sfinksów i nie ma w tym ani odrobiny przesady. Kot, który jest pozbawiony bliskiego kontaktu z człowiekiem, całe dnie spędza w samotności, a popołudniami nie może liczyć na wspólną zabawę, szybko podupadnie na zdrowiu. W przypadku tej rasy dobry stan psychiczny ma szczególnie duży wpływ na kondycję całego organizmu, a tym samym na długość życia kotów sfinks.

Nasze Zwierzaki

1 KOMENTARZ

  1. Mój kot sfinks jest na ten moment ze mną od 5 lat. Muszę przyznać, że początkowo często się przeziębiał, ale ubieranie go w fikuśne sweterki czy koszule wyeliminowało całkowicie ten problem. Mam nadzieję, że moja dbałość o mruczka zostanie mi wynagrodzona jego długim żywotem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zabezpieczenie: 20 − 13 =