Strona główna Koty Koty syberyjskie Hodowla kota syberyjskiego – jak wybrać tę naprawdę dobrą?

Hodowla kota syberyjskiego – jak wybrać tę naprawdę dobrą?

1134
4

Hodowla kota syberyjskiego – jak wybrać tę naprawdę dobrą?

Kot syberyjski wciąż nie jest tak popularną rasą w naszym kraju, jak kot brytyjski czy Maine Coon. Mimo to bez trudu można znaleźć w Polsce zarejestrowane hodowle tych przepięknych mruczków. Niestety, stopniowy wzrost zainteresowania „syberyjczykiem” powoduje, że lawinowo przybywa tzw. pseudohodowli. Ich znakiem rozpoznawczym są bardzo atrakcyjne ceny oferowanych kotów, co powinno zapalić w Twojej głowie lampkę ostrzegawczą. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać naprawdę dobrą hodowlę kota syberyjskiego i niepotrzebnie nie ryzykować.

Najpierw sprawdź ceny kotów syberyjskich

W jednym z naszych artykułów wyjaśniliśmy już, ile kosztuje kot syberyjski. Nie jest to tania rasa, co oczywiście skłania wielu przyszłych nabywców do poszukania „promocji”. Wertowanie portali ogłoszeniowych, takich jak OLX, w końcu przyniesie skutek w postaci natrafienia na oferty sprzedaży kociąt „syberyjczyka” w bardzo atrakcyjnej cenie.

Pamiętaj więc o nadrzędnej zasadzie: skoro standardowa cena kota syberyjskiego wynosi od 2000 złotych do nawet 5000 złotych, to zdrowy rozsądek podpowiada, że z ofertą za np. 1000 złotych musi być coś nie tak. Na 99% jej autorem jest pseudohodowca, czyli osoba prowadząca hodowlę kotów syberyjskich bez żadnego nadzoru, niezarejestrowana w Felis Polonia czy innej znanej organizacji zrzeszającej hodowców.

Kupując kota z pseudohodowli wspierasz niebezpieczny dla zwierząt proceder, który skazuje na cierpienie dziesiątki tysięcy psów i kotów. Dla pseudohodowcy liczy się wyłącznie zysk, nie może sobie więc pozwolić na długie utrzymywanie zwierząt. Sprzedaje je zbyt szybko, odbierając od matki i nie dbając o socjalizację. Nie zapewnia im wysokojakościowej karmy i kompleksowej opieki weterynaryjnej.

Jeśli nie przemawiają do Ciebie względy moralne, to poznaj jeszcze jeden powód, dla którego nie należy kupować kota syberyjskiego z pseudohodowli.

Koty syberyjskie – choroby dziedziczne

kot syberyjski u weterynarza
kot syberyjski u weterynarza

Bardzo poważnym problemem bezpośrednio związanym z działalnością pseudohodowców jest przekazywanie chorób dziedzicznych kolejnemu pokoleniu kotów. W przypadku kota syberyjskiego choroby genetyczne występują dość rzadko, natomiast niosą ze sobą śmiertelnie groźne konsekwencje.

Typową dla tej rasy chorobą genetyczną jest kardimiopatia przerostowa. Jest to zaburzenie kardiologiczne, które polega na przeroście mięśnia sercowego. Niewykryta na czas i nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia. Ponadto u kotów syberyjskich relatywnie często diagnozuje się wrodzone wady serca.

Doświadczony hodowca, który jest miłośnikiem i znawcą rasy, doskonale wie, że konieczne jest eliminowanie chorób dziedzicznych z hodowli kota syberyjskiego. Osobniki, u których diagnozuje się tego typu schorzenia, są po prostu wykluczane z reprodukcji. Dzięki temu nabywca może mieć pewność, że kupuje kota nieobarczonego groźną chorobą, której leczenie mogłoby pochłonąć ogromne środki.

Kupując kota syberyjskiego z pseudohodowli musisz się natomiast liczyć z bardzo wysokim ryzykiem nabycia zwierzęcia obciążonego genetycznie. Pisząc cynicznie: to żadna oszczędność.

Gdzie zatem szukać dobrej hodowli kota syberyjskiego?

hodowla kotów syberyjskich
hodowla kotów syberyjskich

Na pewno nie na Allegro – co ciekawe, hodowcy zrzeszeni w organizacjach działających pod banderą FIFe (największa na świecie federacja felinologiczna) nie mają pozwolenia na wystawianie ofert sprzedaży na tym popularnym portalu. Ogłoszenia od legalnych hodowców trafiają się natomiast na OLX.

Mimo to zachęcamy, aby skupić się na ofertach znanych i renomowanych hodowli, które prowadzą własne strony internetowe. Można tutaj wymienić chociażby:

  • First Snow*PL,
  • Znad Odry*PL,
  • Perła Syberii*PL,
  • Z Kociego Domu*PL,
  • Bałałajka*PL.

Rada

Jeśli renomowany hodowca nie ma akurat kotów na sprzedaż (są zbyt młode lub miot jeszcze nie przyszedł na świat, to poproś go o wskazanie innej godnej polecenia hodowli kota syberyjskiego.

Pamiętaj również, że jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnej zarejestrowanej hodowli kota syberyjskiego, to naprawdę warto poświęcić jedno popołudnie czy np. sobotę na pojechanie nawet kilkaset kilometrów dalej. Przed zakupem kota trzeba porozmawiać z hodowcą, poobserwować zwierzęta w ich codziennym środowisku, ocenić warunki, w jakich żyją i przekonać się, czy przeszły już socjalizację (świadczy o tym ciekawskość w stosunku do obcego człowieka).

Nasze Zwierzaki

4 KOMENTARZE

  1. Ja kiedyś skusiłem się na ofertę, jak się później okazało, pseudohodowcy. Kupiony przeze mnie kot syberyjski cierpiał na kardimiopatię przerostową. Na szczęście ta choroba dziedziczna została wykryta dość szybko i udało się mruczka uratować. Inni właściciele nie mają jednak zazwyczaj tyle farta.

  2. Jeżeli ktoś chce kupić kota syberyjskiego, to powinien brać pod uwagę jedynie oferty pochodzące od renomowanych hodowli. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach – ja dałem się nabrać na atrakcyjną ofertę zamieszczoną na Allegro.

    • Potwierdzam, że nie ma za bardzo co kombinować w tej kwestii. Jedyny słuszny wybór to kot syberyjski z renomowanej hodowli. Wówczas ma się pewność, że nasz pupil będzie wolny od chorób dziedzicznych.

  3. Ogólnie oczy dookoła głowy warto mieć zawsze. Na swojej drodze spotykałam nie najtańsze oferty, które pochodziły od pseudohodowców, jak i korzystne cenowe propozycje od hodowców z prawdziwego zdarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zabezpieczenie: + 23 = 27