Kot sfinks – pielęgnacja nie jest taka łatwa, jak się wydaje
Wielu właścicieli sfinksów przyznaje, że zdecydowali się na tę rasę z uwagi na – jak sądzili – niekłopotliwą pielęgnację oraz możliwość utrzymania perfekcyjnej czystości w domu. I o ile z tym drugim argumentem można się jeszcze zgodzić, o tyle bezproblemowa pielęgnacja kota sfinksa jest wyłącznie mrzonką. Praktyka pokazuje wręcz, że jest to jedna z bardziej kłopotliwych ras pod tym względem. Jak to możliwe? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Brak sierści nie jest wcale zaletą z punktu widzenia pielęgnacji

Podstawowy problem związany ze sfinksami polega na niezrozumieniu, jakie konsekwencje niesie ze sobą fakt, że koty te nie posiadają okrywy włosowej (jedynie delikatny, wyczuwalny pod ręką puszek). Wbrew obiegowej opinii nie ułatwia to pielęgnacji kota sfinksa, a wręcz przeciwnie.
Naga skóra sfinksów wymaga bardzo skrupulatnego i regularnego przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów higienicznych. Przede wszystkim ma ona tendencję do szybkiego przetłuszczania się, co już wymusza na właścicielu jej częste mycie, najlepiej w formie kąpieli, która powinna być przeprowadzana raz w tygodniu. W pozostałe dni można się ratować specjalnymi chusteczkami przeznaczonymi dla kotów.
Uwaga!
Do kąpania kota sfinksa używamy wyłącznie delikatnych szamponów dedykowanych mruczkom, które można kupić w dobrych sklepach zoologicznych. Wykluczone jest stosowanie kosmetyków dla ludzi i psów.
Po kąpieli zaleca się nasmarować kocią skórę emolientem lub oliwką, aby zabezpieczyć ją przed szybkim przesuszaniem. Nawilżanie powinno również pomóc w wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych, co z kolei przełoży się na mniej intensywne przetłuszczanie się skóry kota.
Pielęgnacja kotów sfinksów – akcent na uszy i oczy
Kot sfinks ma bardzo charakterystyczną budowę ciała, z małą, wydłużoną głową oraz wielkimi, szeroko otwartymi uszami i oczami kształtem przypominającymi dojrzałą cytrynę. Właśnie oczy i uszy wymagają szczególnie dokładnej pielęgnacji.
W zasadzie codziennie powinno się je przecierać ściereczką przeznaczoną do czyszczenia kociej skóry. Oczy można też przemywać wacikiem nasączonym wodą. Uważajmy natomiast, aby po takim zabiegu kot nie był narażony na przeciąg – trzeba pozamykać okna i podnieść temperaturę w pomieszczeniu, co zminimalizuje ryzyko przeziębienia (sfinksy bardzo łatwo łapią infekcje).
Ochrona przed wysoką/niską temperaturą oraz promieniowaniem słonecznym
Fakt, że kot sfinks nie posiada okrywy włosowej niesie ze sobą daleko idące konsekwencje dla właściciela. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że pupil nie jest w żaden sposób chroniony przed zimnem oraz gorącem.
Wielu właścicieli nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak kot odczuwa temperaturę panującą w mieszkaniu. Warto więc przeprowadzić prosty eksperyment i w pewien zimowy wieczór usiąść przed telewizorem… całkiem nago. Pomimo włączonego ogrzewania z pewnością po chwili poczujesz zimno.
Stąd ważne jest, aby zwłaszcza w chłodniejsze dni i wieczory zakładać pupilowi ubranka dla kota sfinksa, które bez problemu można kupić w sieci czy nawet wykonać samodzielnie. Z kolei latem, szczególnie gdy wychodzimy ze zwierzakiem na spacer, należy założyć mu lekką koszulkę chroniącą przed przegrzaniem.
Ważne!
Kot sfinks przed wyjściem na dwór musi zostać nasmarowany kremem przeciwsłonecznym z najwyższym dostępnym filtrem. Ta zasada obowiązuje również w sytuacji, gdy kot ma swobodny dostęp do balkonu.
Jak widać pielęgnacja kota sfinksa nie jest wcale tak łatwa, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Brak sierści ma tylko tę zaletę, że rzeczywiście nie uświadczymy widoku kłaczków na podłodze oraz tapicerowanych meblach. Nie liczmy natomiast na to, że sfinks będzie idealnym wyborem dla alergików. Uczula nie kocia sierść, ale białko zawarte w ślinie mruczka. Pod tym względem dużo lepszą opcją będzie zakup np. kota brytyjskiego czy kota syberyjskiego.
- Ryby dla kotów – jakie gatunki mogą jeść? - 10 sierpnia 2023
- Dezynsekcja – sprawne rozwiązania w walce z nieproszonymi gośćmi - 5 lipca 2023
- Buldog francuski – jak dobrać odpowiednią karmę - 10 maja 2023