Żywienie kota perskiego: o co koniecznie trzeba zadbać?
Koty perskie nie mają jakichś specyficznych wymagań żywieniowych. Nie oznacza to natomiast, że właściciele mogą kierować się tylko intuicją czy sklepowymi promocjami na konkretne gotowe karmy. W żywieniu kota perskiego najważniejsze jest zadbanie o zbilansowaną dietę, a także zapewnienie pupilowi stałego dostępu do wody. Dodatkowo priorytetem dla właściciela powinno być nieprzekarmianie pupila – a nie jest o to łatwo, bo persy są znanymi łakomczuchami. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zadbać o prawidłowe żywienie kota perskiego.
Co najchętniej jedzą koty perskie?
Kot perski nie jest specjalnie wybredny – lubi przede wszystkim mięso, jak to kot. Wielu właścicieli stara się zaspokoić upodobania swoich pupilów, serwując im świeże produkty spożywcze. Tak zwana domowa dieta ma swoje zalety, a najważniejszą z nich jest to, że koty ją uwielbiają i chętnie opróżniają miskę. Mogą się w niej znaleźć kawałki jagnięciny, wołowiny, drobiu, ale też filety rybne, gotowane warzywa czy niewielkie ilości makaronu/ryżu.
Rada
W domowej diecie kota perskiego nie może zabraknąć produktów białkowych, jak chudy twaróg, jogurt naturalny.
Wykluczone jest natomiast podawanie kotu mleka. Mruczki, i persy nie są tutaj żadnym wyjątkiem, nie potrafią trawić laktozy, dlatego spożycie nawet niewielkiej ilości mleka skończy się biegunką lub wymiotami. Pupilowi nie podajemy również wędlin, ziemniaków, surowych ryb, tłustego mięsa, produktów wędzonych oraz oczywiście słodyczy.
Domowa dieta ma jednak kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim jest kosztowna i na pewno nie każdy właściciel będzie mógł sobie pozwolić, aby codziennie serwować mruczkowi dobre mięso. Po drugie: gotowanie kotu wymaga poświęcenia na to dużej ilości czasu. Gotowe karmy są jednak pod tym względem znacznie wygodniejsze.
Nie zapominajmy też, że podawanie kotu świeżych i smacznych produktów spożywczych wymaga bardzo skrupulatnego ułożenia jadłospisu. Żywienie kota perskiego domowym jedzeniem często kończy się wystąpieniem niedoborów odżywczych oraz nadwagą, która z kolei prowadzi do otyłości – persy mają tendencję do szybkiego tycia. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie należy najpierw skonsultować się z weterynarzem, który podpowie, jak zbilansować jadłospis mruczka oraz zasugeruje stosowanie suplementów witaminowych, w tym potrzebnej w diecie kota biotyny.
Rada
Chcąc zadbać o piękny wygląd sierści kota perskiego, warto uzupełniać jego dietę o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, na przykład olej rzepakowy czy oliwę z oliwek.
Koty perskie a gotowe jedzenie: czy to dobry pomysł?
Na rynku można dziś znaleźć wiele wysokojakościowych karm dla kotów, które są polecane zarówno przez hodowców, jak i weterynarzy. Nie ma wątpliwości, że gotowe produkty są najwygodniejszym rozwiązaniem dla właścicieli – szczególnie dotyczy to suchej karmy czy saszetek.
Wybierając gotową karmę należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: musi być ona dopasowana do specyficznego kształtu pyszczka kota perskiego. Z uwagi na brachycefalię, czyli skrócenie kości żuchwy i szczęki, persy mają trudności z chwytaniem dużych kąsków. Lepiej sprawdzą się więc niewielkie krokiety lub mokra karma, którą kot może swobodnie nabierać językiem.
Każdorazowo wybierając karmę dla kota perskiego sprawdzamy jej skład. Powinny w nim dominować produkty mięsne, za to nie powinno w nim być żadnych zbóż (bezwartościowych z punktu widzenia kociej diety). Należy się również ściśle stosować do zaleceń producenta odnośnie do rekomendowanej ilości karmy podawanej kotu w zależności od masy jego ciała oraz wieku.
Żywienie kota perskiego: karma sucha czy mokra?
Odpowiedź jest jednoznaczna: najlepsze jedzenie dla kota perskiego to takie, które jest wilgotne. Należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy najczęściej spośród wszystkich mruczków cierpią na wielotorbielowatość nerek, czyli chorobę genetyczną prowadzącą nawet do niewydolności nerek.
W profilaktyce schorzeń układu moczowego bardzo ważne jest to, aby zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody i zachęcać mruczka do jej picia. Problem w tym, że koty perskie z natury bardzo mało piją. Dlatego lepszym wyborem dietetycznym będzie podawanie pupilowi wilgotnej karmy, która choć częściowo zaspokoi jego zapotrzebowanie na wodę.
Uwaga na kule włosowe
Niezależnie od tego, na jaki model żywienia kota perskiego ostatecznie zdecyduje się właściciel, bardzo ważne jest to, aby w składzie karmy znajdowały się substancje ułatwiające usuwanie kul włosowych z żołądka. Tak zwane pilobezoary są zmorą persów, co wynika oczywiście z bujności ich owłosienia.
Kot poświęca na wylizywanie sierści nawet kilka godzin dziennie. Nie da się więc całkowicie zapobiec problemowi tworzenia się kul włosowych, natomiast można go minimalizować przy pomocy wysokojakościowej, najlepiej wilgotnej karmy.
- Ryby dla kotów – jakie gatunki mogą jeść? - 10 sierpnia 2023
- Dezynsekcja – sprawne rozwiązania w walce z nieproszonymi gośćmi - 5 lipca 2023
- Buldog francuski – jak dobrać odpowiednią karmę - 10 maja 2023
Wilgotna karma to super sprawa, jeśli chodzi o żywienie kota perskiego. Raz, że gotowe jedzenie i nie trzeba poświęcać za dużo czasu na jego przygotowanie, a dwa, że wartościowe i to pod wieloma względami.
Początkowo podawałem swojemu „persowi” głównie suchą karmę. Byłem nieświadomy tego, że może to doprowadzić nawet do groźnej choroby. Na szczęście ktoś zwrócił mi na to uwagę i w miarę szybko się zreflektowałem i uniknąłem problemów.
Co prawda, nie byłem nigdy właścicielem żadnego kota i nie musiałem się nad tym zastanawiać, ale fakt, że mruczkowi nie można podawać mleka nieco mnie zdziwił. Jeszcze z dzieciństwa pamiętam, że koty lubią pić mleko. Ale jak widać lubić a móc to dwie zupełnie różne kwestie.